fbpx

Všetky článkySpäť na blog

Juraj
Svietidlá ( 6 minút ) 22 januára, 2024

Typy tienidiel

Každá domácnosť, či domov potrebuje k harmónii pohody vhodné svetelné podmienky. Kým cez deň je možné dosiahnuť správne svetelné podmienky prirodzenými prestupmi svetla, večer je potrebné dosiahnuť správnu svetelnosť umelým svetlom. A práve s touto časťou Vám dokážeme pomôcť a nájsť to ideálne riešenie pre Vás.

Typy tienidiel
Zdielať Zdielať

Kompletný sprievodca tienidlových tvarov

Pri lampách a svietidlách ako takých, nejde len o funkčný charakter dosiahnutia optimálneho svetla, ale aj o dizajnovú stránku ktorá je neoddeliteľnou súčasťou dosiahnutia pohodlia domova. Pri výbere svietidiel a tienidiel na lampy existuje nespočetné množstvo variácií a preto nájdenie tej správnej môže byť veľmi náročný proces. Práve preto sme pre Vás pripravili tohto jednoduchého sprievodcu, ktorý by Vám mohol uľahčiť vaše pátranie po vhodnom kandidátovi.

Na začiatok nášho sprievodcu by sme si mali ujasniť pár základných pojmov. Stolné lampy sa skladajú z dvoch hlavných častí. Základne lampy a tienidla. Pri stropných lampách zvyčajne základňa absentuje a lampa je tvorená hlavne tienidlom. Lustre, názov ktorým sú často označované práve stropné svietidlá, bývajú zväčša pripevnené k stropu cez tzv. rozetu. Tá akoby bola ekvivalentom základne. Rozeta slúži ako dizajnové prekrytie pevného spoju káblov medzi vývodom elektriny domu a napojením vybraného svietidla. Elektrina je do svietidla privádzaná prívodným káblom, ktorý vyúsťuje do lampovej objímky. Objímka je nosným prvkom tienidla, ktoré sa k nej pripevňuje jedným alebo dvoma prstencami. Zároveň sa do nej umiestňuje podľa veľkosti závitu (E27,E14) žiarovka. Pri stolných lampách býva súčasťou kábla aj vypínač a zástrčka. No a tou najdôležitejšou časťou, ktorá tvorí korunu každého svietidla je lampové tienidlo.

Lampové tienidlá sú dominantou, alebo už zmienenou “korunou” lámp a ich variácie sú nespočetné. Nielen po stránke farebných možností, ale hlavne po tvarovej rôznorodosti. V tomto článku by sme sa chceli venovať práve priblíženiu tvarových variant, ktoré Vám pomôžu vybrať to najvhodnejšie a dizajnovo kompatibilné tienidlo s vašim domovom. 

Kužeľ

Jedná sa o jeden z najštandardnejších tvarov tienidla. Tvar podľa názvu je podobný kužeľu, pričom vrchná časť je skosená. Kužeľové tienidlá, tak ako aj iné tienidlá, môžu byť rôznych veľkostí, farebných variant či dokonca aj tvarových modifikácií. Tvar tienidla definuje sklon bočnej steny v kombinácií s výškou tienidla.  Využitie tienidla je hlavne pri stolných lampách a menej pri stropných. Vďaka svojim tvarovým výhodám a rozšírenej spodnej strane vhodne usmerňuje svetlo do spodnej časti. Býva preto obľúbený u “čitateľských” lámp. Vytvára dojem jednoduchosti a preto zapadne do každého interiérového štýlu.

Valec

Ide o najbežnejší tvar tienidla aký poznáme. Tento druh tienidla je využívaný rovnako pri stropných svietidlách, tzv. lustroch, ako aj pri stolných svietidlách. Vďaka svojmu tvaru rovnomerne rozptyľuje svetlo v interiéri a vie byť veľmi elegantným a estetickým prvkom ktoréhokoľvek interiéru. Modernými a obľúbenými sú prisadené tienidlá k stropu s aplikáciou tzv. difúzera. Výhodou oválnych tienidiel je dosiahnutie ich variability zmenou dvoch rozmerov pomerne jednoducho. Zmenou výšky a priemeru tienidla. Takto dokážeme byť unikátny v personalizovaní tienidla pre klienta podľa jeho požiadavky.

Kocka

Lampové tienidlá tvaru kocky, prípadne kvádra patria medzi moje obľúbené tienidlá. Nie len z hľadiska realizovateľnosti, nakoľko tento tvar je jednoduchší pre výrobu, ale aj z aspektu elegantného a nie úplne bežného riešenia lampových tienidiel. Využitie nájdeme hlavne pri stolných lampách, ale je možné ich osadiť na stenu ako bočné osvetlenie chodieb či spoločenských priestorov. Ostrosť tvarov s vhodným farebným prevedením môže byť aj elegantným riešením luxusných priestorov či kancelárií.

Ihlan

Ihlanové tienidlá patria medzi menej štandardné tienidlá, čo im ale neuberá na ich impozantnosti a elegancii. Pri ihlanových tienidlách rozlišujeme typ pri ktorom je podstava štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru. Po atypoch ide asi o najťažší druh na realizáciu.  Rovnako ako kuželové tienidlá sú vďaka rozšírenejšej spodnej časti veľmi vhodné pre usmernenie a vedenie svetla spodnou časťou. Využitie preto majú hlavne pri stolných lampách. Môžu byť však vhodným riešením aj pre bočné, odsadené svietidlá chodieb či spoločenských priestorov. Hranatým dizajnom pôsobia elegantne a luxusne preto sú obľúbeným riešením industriálnych interiérov.

Zvoncové

Tak ako už je zrejmé podľa názvu, zvonové/zvoncové tienidlá sú svojim tvarom podobné zvonu. Vďaka tomuto tvaru ideálne rozptyľujú svetlo hlavne do spodných častí, čím sú vhodným riešením pre stolné lampy. Tento typ tienidla sa realizuje pomerne náročne. Je potrebné využiť viacero techník spracovania oceľovej konštrukcie tzn.ohýbaním a zakručovaním. Látka, ktorá je pokryvná musí byť elastická, pre zachovanie tvaru zvonca (resp.sukne). S tienidlami tohto typu sa stretávame hlavne pri historických lampách, ktoré bývajú význačné zdobenými spodnými časťami v podobe vzorovaných lémov.

Atypické tienidlá

A tu sa dostávame k tým najšpecifickejším typom tienidiel - tienidiel na mieru. Pod pojmom atypické tienidlo si môžeme predstaviť čokoľvek čo nie je štandardné. Čokoľvek čo našich klientov napadne a my sa im to snažíme zrealizovať. Tienidlá tohto typu sú vždy najhodnotnejšie, pretože návrh riešenia či prevedenia je extrémne náročná. Každopádne výsledok stojí za to a je to TOP v portfóliu našich produktov. Rozprávať sa pri atypických tienidlách o tom či sú vhodné ako lustre, či tienidlá stolných lámp je bezpredmetné. Klient nám dá zadanie a my vymyslíme aby to splnilo nielen jeho dizajnové požiadavky, ale aj všetky certifikované resp. normatívne podmienky na elektrifikáciu, či svetelnosť pre daný priestor.

Atypické tienidlo s aplikáciou jednoduchého makramé

Juraj
Zdielať článokZdielať

Ďalšie články

Preskúmajte podobné témy