fbpx

Všetky článkySpäť na blog

Juraj
Iné ( 4 minúty ) 22 januára, 2024

Konštrukcia-kostra tienidla

Lampové tienidlo je korunou každej lampy a je nesmierne dôležitý jeho výber. Nielen po estetickej stránke ale aj po stránke funkčnosti. Ako sme už písali v starších článkoch, tienidlo sa obvykle skladá z troch základných častí. Najpodstatnejšou časťou tienidla je oceľová konštrukcia. Následne je to ohňovzdorná fólia a v neposlednom rade látka, ktorá svojim typom, farbou a vzormi poskytuje neobmedzené možnosti a variácie. V tomto článku by som sa chcel venovať práve tej časti v ktorej sme ako sa hovorí „doma“ – oceľovej konštrukcii .

Konštrukcia-kostra tienidla
Zdielať Zdielať

Oceľová konštrukcia, respektíve oceľový rám tienidla, sa nachádza pod vrchným látkovým pokryvom. Hoci vo veľa prípadoch ho na prvý pohľad ani nevidieť ide prakticky o základ, kostru tienidla a preto je dôležitá jeho pevnosť a presnosť. Bez takéhoto “oceľového skeletu” by tienidlo nemohlo mať svoj tvar či súdržnosť. V dnešnej dobe je trendy industriálny charakter interiéru, ktorý vyzdvihujú kovové a betónové prvky. Práve kovové tienidla bez vrchného pokryvu sú základom týchto moderných interiérov a sú súčasťou aj našej jedinečnej kolekcie Venandi.

Tienidlá Venandi sú výnimočné práve tým, že si ich vyrábame sami. Dbáme na ich precíznosť prevedenia, pevnosť a odolnosť, čo sú základné kvalitatívne parametre tienidla. Každé tienidlo je vyrobené ručne a nie sérovo na automatických linkách. Práve týmito atribútmi chceme byť ako firma prezentovaný. Nerobí nám problém ani atypickosť či nadrozmernosť.  Architekti, reštaurácie či hotely majú veľakrát požiadavky na atypické tienidlá, ku ktorým pristupujeme vždy s individuálnym riešením. Práve nadrozmernosť a atypickosť tienidla je pre nás výzvou a posúvaním našich mét ďalej. 

Výroba lampového tienidla na mieru.
Detaily a ručná práca je základom kvality produktov VENANDI

Vyrábame na mieru

V našej kovovýrobe pracujeme vo väčšine s plnou guľatinou o priemere 4 až 5mm. Ide o ťahaný typ ocele, ktorá má výborné vlastnosti pre spracovanie ohýbaním a pri zváraní. Pre spracovanie ju odoberáme v surovom stave aby povrchové úpravy nebránili pri zváraní.

Skracujeme ju a následne ohýbame do rôznych požadovaných tvarov. Je veľmi dôležité povedať, že nakoľko ide o ručnú prácu sme schopní vyrobiť aj jeden kus podľa požiadaviek zákazníka v dostupnej cenovej relácií. Veľké továrne v Číne, Poľsku a inde vyrábajú niekoľko 100-kusové až 1000-kusové série a nikto Vám nevyrobí jedno atypické tienidlo presne podľa vašich predstáv. My Áno.

Čo robíme vo Venandi inak?

Hlavný rozdiel, ktorý pozorujem pri veľkosériových tienidlách je v ich pevnosti. Zvary, ktoré sú robené na automatických strojoch nedosahujú potrebné pevnostné parametre a mnohokrát sa lámu či rozpadnú. Práve takéto tienidlá končia v našich rukách kvôli ich obnove. My v našej dielni zvárame každý spoj hĺbkovým prevarením a prepojením oboch materiálov čím dosiahneme vysokú pevnosť, ktorá dáva tienidlám úplne iný kvalitatívny rozmer.

Pri tienidlách typu „makramé“ musíme dokonca používať hrubšie priemery materiálov, ktoré zabezpečia zvýšenú pevnosť voči ohybu pri nakrúcaní a doťahovaní uzlov. Surové, oceľové konštrukcie sa vyznačujú pevnými a obrúsenými zvarmi aby nedošlo k poškodeniu ďalších častí (ohňovzdornej fólie a látky), ktoré sa aplikujú na povrch konštrukcie.

Povrch zvareného tienidla musí byť dokonale odmastený a pripravený na finálnu povrchovú úpravu - lakovanie. Tienidlá lakujeme do základných farieb. V prípade, že klient požaduje atypickú farbu rámu tienidla, sme schopní pre neho vytvoriť aj takú. Po vyzretí a vytvrdnutí farby sú následne konštrukcie pripravené na ďalšiu prácu.

Detail z dielne , skracovanie guľatiny pri výrobe tienidiel.
Detaily a ručná práca je základom kvality produktov VENANDI.

Stolné lampy a k nim prislúchajúce tienidlá treba niekedy „utopiť“. Zjednodušene to znamená, že prstenec upínaný na objímku základne lampy nie je v rovine so spodnou obručou, či skeletom tienidla ale vieme ho dať hlbšie do stredu tienidla podľa požiadaviek zákazníka. Niektorí klienti požadujú utopenie aj o niekoľko desiatok centimetrov, čo je pre sériových výrobcov tienidiel prakticky nemožné. Praktickosť má táto technická úprava práve pri dizajnových kúskoch, kedy nemá byť viditeľná objímka žiarovky, ale má byť utopená hlbšie vo vnútorných častiach tienidla.

Pri výrobe akéhokoľvek tienidla je našou prioritou spokojnosť zákazníka a naplnenie jeho predstáv. Snažíme sa aby naša značka bola spájaná s kvalitou, odbornosťou a nadštandardným prístupom. Budeme radi ak aj Vás budeme môcť presvedčiť o pravdivosti týchto slov.

Juraj
Zdielať článokZdielať

Ďalšie články

Preskúmajte podobné témy