fbpx

Dizajnové svietidlá

ČO SÚ VLASTNE DIZAJNOVÉ SVIETIDLÁ? ČO JE DIZAJNOVÉ SVIETIDLO PRE KAMARÁTKU NEMUSÍ BYŤ PRE MŇA

Viete čo je dizajn? To čo dnes rozumieme pod týmto pojmom, by asi prvého dizajnéra trošku prekvapilo. Nebol to nik iný ako slávny umelec Leonardo Da Vinci, ktorého diela a náčrty prežili storočia. Pojem dizajn pochádza totiž z talianskeho slova DISEGNO. V období renesancie opisovalo maľbu, nákres, myšlienku. Môžeme len hádať, čo by na to povedal Da Vinci, keby videl kam sa vynálezy, umenie a dizajn dostali za pár storočí. V dnešnej dobe je dizajn celá veda.

Podľa poučky je to vonkajšia úprava celku alebo časti výrobku, ktorá vyplýva zo znakov, a to najmä línií, obrysov, farieb, tvaru, textúry, ale aj od materiálov samotného výrobku a jeho zdobenia. Prakticky je dizajn takmer všetko čoho sa počas dňa dotknete, alebo sa na to pozriete.

Preto nečudo, že sa slovo dizajn spája aj so svietidlami a dizajnéri z celého sveta, tak ako v iných odvetviach aj v tomto, sa predbiehajú v tom aby každý rok predstavili čo najzaujímavejšie dizajnové svietidlá. Ruky im rozviazal hlavne technický pokrok posledných rokov, kedy sme dospeli do štádia, že nič nie je nemožné. Svietidlá môžu byť lineárne, pohyblivé, senzorické, akustické a ktovie ešte aké… v každom prípade musia svietiť a mali by sa Vám páčiť. Mali by zapadnúť do vášho interiéru a spĺňať všetky Vaše požiadavky. Každý z nás má svoju predstavu o kráse, preto je dôležité spomenúť, že to čo je krásne dizajnové svietidlo pre mňa, nemusí byť krásne a vhodné svietidlo pre Vás.

AKO HODNOTIŤ ESTETICKOSŤ A VIZUÁLNY DOJEM (ČO SI VŠÍMAŤ)

Základ je určiť si priority a očakávania. V prvom rade si musíte presne povedať čo od svetla v interiéri očakávate. V tom druhom rade môžete túto technickú zložku zaobaliť do vhodného dizajnu, pričom veľmi odporúčam pozerať sa na interiér ako celok. Ak ste vo fáze návrhu interiéru, tak je to tá jednoduchšia možnosť, nakoľko môžete ešte stavebne zasiahnuť a prispôsobiť všetko tomu, aby ste doma mali vysnívané svietidlá. Ak ale prerábate, rekonštruujete, robiť výraznejšie zmeny, býva dosť náročné ( technicky aj ekonomicky).

Moja najzákladnejšia rada pre Vás je, sledovať osvetlenie v podnikoch a budovách kde sa bežne pohybujete počas nejakého obdobia. Je to najlepšia možnosť ako za krátky čas vidieť rôzne druhy interiérového osvetlenia od rôznych výrobcov. Sledujte vizuálny dojem, funkčnosť, ale aj estetickosť a prevedenie. Nezabudnite sledovať aj celkovú atmosféru, aké svietidlo vytvára. Pozorujte tvar svietidla, spôsob uchytenia k stropu, flexibilitu, použité materiály. Aj to či sa rovnaké materiály v interiéri opakujú aj na iných častiach nábytku a svietidlo tak zapadne, že si jeho prítomnosť ani neuvedomíte, alebo je svetlo použité ako solitér a vizuálne „vytŕča z davu“. Ak niekde v rohu stojí lampa s látkovým tienidlom, skúste sa jej dotknúť. Verte mi, že aj úplný laik dotykom vycíti, či je to tienidlo vyrobené z kvalitnej látky, alebo z niečoho čo sa na látku len podobá. Verte svojím zmyslom, aj svojmu vkusu.

VPLYV DIZAJNU NA NÁLADU A ATMOSFÉRU MIESTNOSTI

Prečo som pred chvíľou písala o atmosfére? Lebo podľa môjho názoru je to najdôležitejšia vlastnosť všetkých svietidiel. Ak ste investovali do dizajnového svietidla, bolo by na škodu, keby nevytváralo takú atmosféru ako očakávate.

TRENDY V DIZAJNE SVIETIDIEL

  • Minimalistický a moderný dizajn
  • Vintage a retro štýly
  • Prírodné a ekologické prvky

MATERIÁLY DIZAJNOVÝCH SVIETIDIEL

Pri výrobe dizajnových svietidiel sa používajú rôzne materiály, pričom voľba materiálov môže zásadným spôsobom ovplyvniť vzhľad, funkčnosť a celkový dojem z daného svietidla. Niektoré z bežne používaných materiálov zahŕňajú kovové materiály ako je hliník, oceľ, mosadz, meď a chróm, ktoré sa často používajú na vytváranie moderných a industriálnych dizajnových svietidiel. Tieto materiály sú trvanlivé a môžu byť ľahko tvarované do rôznych foriem. Sklo je ďalším populárnym materiálom pre svietidlá, pretože dokáže vytvoriť krásne efekty osvetlenia. Môže ísť o kryt sklenených líšt, tvarované sklenené odlesky alebo farebné sklo na vytvorenie rôznych farebných efektov. Plastové svietidlá sú často cenovo dostupné a ľahké a keďte plast je veľmi flexibilný, možno ho tvarovať do rôznych foriem a farebných možností. Drevené svietidlá dodávajú priestoru teplý a prírodný vzhľad. Tento materiál môže byť použitý pre závesné lampy, stojace lampy aj stropné svietidlá.

Špeciálne kamene ako je mramor, onyx alebo žula sa používajú na vytváranie luxusných svietidiel s elegantným a nadčasovým vzhľadom. Textilné materiály sa používajú na výrobu tienidiel alebo odrazových dosiek pre svietidlá. Tkaniny môžu byť rôznych druhov a farieb, čím sa dosiahnu rôzne efekty osvetlenia. Krištály ako napr. Swarovski alebo ďalšie drahé kamene sa často používajú na vytváranie luxusných lustrov alebo stropných svietidiel. Tieto materiály sa vyznačujú krásnym odrazom svetla. Keramické svietidlá môžu mať rôzne textúry a vzory a sú vhodné pre kreatívne a unikátne dizajny. Betónové svietidlá majú moderný a priemyselný vzhľad a sú často používané v loftovom štýle. Prírodné materiály ako je ratan, bambus alebo koža sa tiež používajú na vytváranie unikátnych svietidiel.

Voľba materiálov závisí od dizajnu svietidla, účelu a osobných preferencií výrobcu a zákazníka. Kombinácia rôznych materiálov môže vytvoriť svietidlo s výrazným dizajnom a charakterom.

TVARY A GEOMETRICKÉ VZORY DIZAJNOVÝCH SVIETIDIEL

Trendy v dizajnových svietidlách sa môžu meniť v čase, ale v súčasnej dobe existujú niektoré obľúbené tvary a geometrické vzory, ktoré sa často objavujú.

Čo sa týka minimalizmu, jednoduché a čisté tvary s minimálnym zdobením sú stále veľmi populárne. Dizajnové svietidlá s geometrickými tvarmi ako sú kruhy, štvorce a obdĺžniky, vytvárajú moderný a elegantný vzhľad. Svietidlá v tvare gulí alebo pologulí sú tiež trendy. Tieto tvary umožňujú rovnomerné rozptýlenie svetla a majú futuristický vzhľad. Dizajnové svietidlá s geometrickými vzormi ako sú hexagóny, diamanty alebo trojuholníky sú tiež stále v móde. Tieto vzory môžu byť integrované do tienidiel alebo konštrukcie svietidiel. Svietidlá so zaoblenými a organickými tvarmi, ktoré sa inšpirujú prírodou ako sú kvety, listy alebo oblaky sú stále populárne, pretože pridávajú do miestnosti prirodzený a relaxačný pocit. Svietidlá s asymetrickými tvarmi a dizajnmi, ktoré nesledujú tradičné symetrické pravidlá, môžu zase vytvárať zaujímavý a nekonvenčný vzhľad.

Netradičné svietidlá s dizajnom lúčov alebo hviezdnych vzorov môžu pridať do miestnosti špeciálny výraz a atmosféru. Art Deco štýl je stále obľúbený pre svoje luxusné a geometrické vzory. Svietidlá v tomto štýle môžu mať pozlátené alebo pozlátkové detaily. Svietidlá v retro alebo vintage štýle sú tiež stále trendy. Môžu mať rôzne geometrické tvary, ktoré sú inšpirované dizajnom 20. a 30. rokov.

Tieto trendy sa môžu kombinovať a prispôsobovať osobným preferenciám a štýlu miestnosti. Dôležité je však vybrať dizajnové svietidlo, ktoré bude ladiť s celkovým konceptom interiéru a vytvorí tak požadovanú atmosféru.

PREČO SI ZVOLIŤ DIZAJNOVÉ SVIETIDLO VYROBENÉ NAMI

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by si človek mal vybrať do svojho interiéru handmade dizajnové svietidlo. Hneď prvým dôvodom je unikátnosť. Handmade dizajnové svietidlá sú vytvorené jedinečne, takže získate svietidlo, ktoré nemá nikto iný. To pridáva do vášho interiéru osobitý a exkluzívny prvok. Ďalším dôvodom je originalita. Tvorcovia handmade svietidiel často pracujú s netradičnými materiálmi a kreatívnymi dizajnmi, čo vám umožňuje mať v interiéri originálne a jedinečné umelecké dielo. Handmade svietidlá sú vytvárané s láskou a starostlivosťou ručne, čo pridáva do interiéru ľudský dotyk a dušu. Tieto svietidlá sú často výsledkom remesla a majú vysokú hodnotu vzhľadom na ručne vykonanú prácu. Výrobcovia handmade svietidiel sú zvyčajne dôkladní vo výbere materiálov a procesoch výroby, čím zabezpečujú vysokú kvalitu a trvanlivosť svietidiel.

K ďalším dôvodom určite patrí aj prispôsobiteľnosť. Mnohí tvorcovia handmade svietidiel umožňujú prispôsobenie dizajnu podľa vašich individuálnych požiadaviek. Môžete si vybrať farbu, tvar, veľkosť a iné detaily, aby ste dosiahli presne také svietidlo, aké si vy predstavujete. Kúpením handmade svietidla podporujete lokálnych umelcov a remeselníkov, čím prispievate k rozvoju miestnej umeleckej komunity. Handmade svietidlá často pridávajú do interiéru krásu a estetický prínos. Ich dizajn môže byť skvelým spôsobom ako zdôrazniť štýl a charakter miestnosti.

Výber handmade dizajnového svietidla do vášho interiéru preto môže byť významným prínosom pre celkovú estetiku a atmosféru miestnosti, a zároveň podporí tvorcov a miestne remeslá.

Čítať Ďalej

Blog

Prečítajte si naše články