fbpx

Všetky článkySpäť na blog

Ľudmila
Iné ( 3 minúty ) 5 augusta, 2021

Makramé

Jednou z techník, ktoré používame na výrobu tienidiel ( a veľmi sme si ju zamilovali ), sa volá MACRAMÉ. Je to spôsob uväzovania uzlíkov bez pomoci ihlíc alebo háčikov, ktorý sa okolo mňa vyskytoval celý život, ale až vďaka tienidlám som si k nej našla cestu. Zvláštne je, že už na Základnej škole sa moje spolužiačky predbiehali vo výrobe „náramkov priateľstva“. Farebné uzlíky rôznych tvarov, na ktoré sme si kradli bavlnky od starých mám. Mohla som sa snažiť akokoľvek, to čo vychádzalo z mojich rúk sa málokedy podobalo na svoju predlohu. Jediné čo mi išlo bol ten najjednoduchší uzlík z dvoch nití a aj to som si buď odstrihla krátky špagát, alebo som sa pred koncom pomýlila. Niet divu, že sa žiaden môj skvost nezachoval.

Makramé
Zdielať Zdielať

Poznať históriu nie je na škodu...

Prvá zmienka o makramé siaha až do roku 500 p.n.l.. Ako prvý ju používali Arabi a Číňania. Do Európy a západného sveta sa dostáva až v 13.storočí vďaka moreplavcom cez Španielsko. Prvé kúsky boli vyrábané ako doplnky na slávnostné róby či dekoratívne závesy na stenu. Väčšiu popularitu získalo makramé až v 19. storočí v Anglicku, kedy sa stali populárne rôzne makramé náhrdelníky. Okrem módy ovplyvnilo makramé aj históriu interiérového dizajnu, nakoľko sa táto technika vo veľkom začala používať na výrobu hojdacích sieti, závesov a rozmanitých dekorácií. V 70. rokoch minulého storočia sa o popularitu makramé postaralo hnutie hippies v Amerike. Jeho “členovia” si pomocou tejto techniky vyrábali rôzne šperky a dekorácie.

...ale vráťme sa do súčastnoti

Posledné roky si makramé získava čoraz viacej obdivovateľov. Na sociálnych sieťach nájdete nespočetné množstvo výrobcov z celého sveta. Jeho obľúbenosť ide ruka v ruke s BOHO štýlom. Povedzme si na rovinu, že si jedno bez druhého ani nevieme predstaviť. Touto technikou sa dá vyrobiť nielen spomínané dekorácie na stenu, ale aj obliečky na vankúše, závesné držiaky na kvetináče, ekologické tašky (sieťky) alebo kľúčenky. Interiér s makramé doplnkami pôsobí uvoľnene a evokuje dovolenku. Práve preto má toľko priaznivcov na celom svete. V súčasnosti ide nielen o populárnu techniku, ale hotové umenie, ktoré ľudia vyšperkovali do úplnej dokonalosti. Technicky, použitím rôznych materiálov i obrovskou dávkou kreativity.

Tienidlo vyrobené pomocou makramé ma jednu obrovskú pridanú hodnotu. Ľudia obdivujú nie len náročnosť prevedenia, ale jeho skutočné čaro zistíte až keď prvýkrát pocítite čo dokáže spraviť s interiérom keď sa v jeho strede rozžiari žiarovka.

Máme pre vás na záver jedno odporúčanie ;).  Nemajte predsudky. Makramé tienidlo je iné tienidlo ako bývame bežne zvyknutý. Ukrýva v sebe nielen dávku histórie, ale aj talent a trpezlivosť jeho tvorcu. Každé makramé svietidlo je vytvorené tisíckami uzlíkov a z najväčšou pravdepodobnosťou je každé takéto tienidlo luxusný unikát.

Inšpirujte sa :

Ľudmila
Zdielať článokZdielať

Ďalšie články

Preskúmajte podobné témy