fbpx

Všetky článkySpäť na blog

Ľudmila
Iné ( 6 minút ) 27 apríla, 2023

Farba svetla

Voľakedy to bolo také jednoduché pri výbere žiaroviek. Prišli ste do obchodu a brali ste buď veľký, alebo malý závit. Nikoho netrápilo akú má svetlo farbu, alebo žiarivosť. V tomto článku sme pre vás pripravili,"ľudskou rečou", stručný prehľad farebnosti svetla, ktoré vám môže pomôcť pri výbere žiaroviek a osvetlenia.

Farba svetla
Zdielať Zdielať

Doba výrazne postúpila a vývoj v oblasti technológií neúprosne napreduje. To všetko sú skvelé správy, ale nejedného z nás to môže pri výbere svietidiel nečakane zaskočiť. Stačí, že na Vás predajca spustí pár otázok: 

  • Potrebujete denne, alebo teplé svetlo? 
  • Koľko kelvínov by malo mať? 
  • Koľko lúmenov potrebujete? 
  • Do ktorej miestnosti? (toto je tá najjednoduchšia otázka ) 

Horšie je, ak sa nemáte ani s kým poradiť a jediná nápoveda je hľadať informácie na internete. To bol aj môj prípad. Tiež som podobné otázky nikdy nemusela riešiť, až kým sme nedokončovali dom. A ako som už v starších článkoch spomínala, epidemiologická situácia, nám to málinko komplikovala, takže sme komplet osvetlenie pre celý dom (až na pár menších svetiel) riešili cez internet. Napriek tomu, že som si dávala veľký pozor, po pár mesiacoch, sme v kuchyni menili svietidlo. Darmo, presne kuchyňa je miestnosť, kde toho svetla potrebujete veľa. 

Dôležitým faktorom pri výbere správneho osvetlenia je farba svetla, preto sme sa rozhodli venovať jej viac pozornosti. Táto hodnota, nazývaná aj teplota chromatickosti svetla (CCT – Correlated Colour Temperature, čiže korelovaná teplota svetla) sa udáva v Kelvinoch. Typické teploty svetla LED osvetlenia sú 3000K, 4000K, 6000K a 6500K. Jav zmien farieb svetla možno pozorovať aj počas dňa. Ráno, pri východe slnka je farba svetla na úrovni 1800K-2500K, doobeda v rozmedzí 2700K-3500K a na poludnie 4200K-10000K v závislosti aj od poveternostných podmienok a ročného obdobia. Od poludnia teplota svetla opäť klesá.  

Ak si tento detail neustriehnete, môže sa Vám ľahko stať, že aj v rámci jednej miestnosti, budete mať farebnú dúhu a verte mi, že nielen pedantov, ale aj nenáročných užívateľov takáto skutočnosť zvykne poriadne vyrušovať. 

Aký je rozdiel medzi teplým a denným svetlom, v ktorej miestnosti je lepšie mať teplé svetlo a v ktorej naopak nie, sa pokúsim zhrnúť (ľudskou rečou) v nasledujúcich odsekoch. 

Typy farieb svetla 

Teplá biela farba pre oddych ( 3000 K) 

Aby ste si vedeli čo najlepšie predstaviť čo rozumieme pod opisom „teplá biela farba“ spomeňte si na klasické žiarovky (edisonky). Toto svetlo tiež pripomína svetlo sviečok, alebo západ slnka. Teplá biela farba navodzuje pocit pokoja, preto sa táto farba odporúča do oddychových miestnosti ako sú spálňa, detská izba či obývačka. Alebo aj na toalete, aby vás svetlo pri nočnej alebo rannej návšteve nezobudilo ;). Samozrejme, vy najlepšie viete na čo danú miestnosť budete využívať. Ak napríklad v obývačke alebo spálni máte pracovný stôl a v prípade potreby ho využívate na homeoffice, teplé biele svetlo by mohlo príjemne spomaliť aj váš pracovný výkon. 

Kuchyňa s jemným večerným osvetlením. (zdroj: https://www.istockphoto.com/)

Pre predstavu uvádzame aj príklady teplých bielych farieb svetla: 

  • 1400K – žeravé uhlíky 
  • 1900K – sviečka 
  • 2500K – východ a západ slnka 
  • 2800K – klasická vláknová žiarovka 

Neutrálna biela pre bežné aktivity (od 3500- 5500K) 

Neutrálna biela farba svetla býva označovaná aj ako denná biela – pretože sa podobá dennému svetlu po veľkú časť dňa v našich klimatických podmienkach. Je to “zlatá stredná cesta”. Túto farbu svetla môžete použiť aj na miestach, kde chcete pracovať, ale aj tam, kde chcete oddychovať. 

Vhodná je na osvetlenie kuchyne, kúpeľne, pracovne alebo aj do detskej izby. Neutrálna biela farba svetla sa využíva aj pri osvetlení terás, obchodov, kancelárie alebo lekárskych ordinácií. 

Pre predstavu uvádzame aj príklady neutrálnych bielych farieb svetla: 

  • 3500K – osvetlenie v štúdiu 
  • 4200K – doobedie 
  • 5000K – žiarivka 

Studená biela pre prácu (nad 6000K) 

Studená biela farba svetla sa hodí na miesta, kde sa vyžaduje zvýšená pozornosť a koncentrácia. Pravdupovediac v bežnej domácnosti je používaná najmenej, keďže pre domáce aktivity postačuje aj denné svetlo. Ak sa ale rozhodnete aj pre tento typ svietidiel odporúčali by sme ich len pre osvetlenie kuchynských liniek, pracovných dosiek, kancelárií, do dielní alebo do  garáži.

V priemysle, kde sa táto farba svetla vyskytuje najčastejšie, sa využíva na osvetlenie skladov, výrobných hál, čerpacích staníc alebo aj parkovísk. 

Pre predstavu uvádzame aj príklady studených bielych farieb svetla: 

  • 5600K – blesk na fotoaparáte 

  • 6000K – slnečný deň, v tieni 
  • 6500K – xenónové svetlá automobilov 
  • 8000K – cez deň, polooblačno 
  • 10000K – zamračené, hmlisto 
  • 14000K – trubice v soláriu 

  • 20000K – sterilizačné UV lampy 

Farebné spektrum svetiel. (zdroj: https://www.istockphoto.com/)

Toto je len jeden z množstva kritérií pre výber správneho osvetlenia. Čo sme vôbec nespomenuli, a je to nemenej dôležité, je tiež farba interiéru, jeho zariadenie. Príliš tmavý interiér si vyžaduje jasnejšiu farbu svetla, svetlý práve naopak, jemnejšiu, s nižšou teplotou. Takisto môže farba svetla pôsobiť aj na vašu náladu, pracovné nasadenie alebo dokonca na množstvo melatonínu. Studená biela v spálni môže spôsobiť, že budete ťažšie zaspávať alebo sa ráno budiť podráždení, teplá biela v pracovni môže mať za následok nižšiu koncentráciu a tým pádom aj zložitejšie riešenie pracovných úloh. 

Je toho ozaj veľa, čo môže ovplyvniť pozitívne, ale aj negatívne to, ako sa doma cítite. Svetlo v tom zohráva veľkú úlohu, o tom niet pochýb, ale vôbec sa toho netreba báť. Toto sú veci, ktoré sa vždy dajú rýchlo a pomerne lacno zmeniť. 

Ľudmila
Zdielať článokZdielať

Ďalšie články

Preskúmajte podobné témy