fbpx

Všetky článkySpäť na blog

Ľudmila
Rekoštrukcie ( 7 minút ) 20 februára, 2023

Oprava tienidla

Predstavte si modelovú situáciu. Máte doma stolnú lampu. Dostali ste ju ako dar a aj po rokoch sa Vám veľmi páči. Dokonca si už neviete predstaviť večernú atmosféru bez nej, ale prasklo Vám celé tienidlo. Žiadne tienidlo žiaľ bohu nie je „nesmrteľné“ a keď už sa na ňom nepodpíše zub času, často krát to bývajú deti, ktoré sa zvyknú postarať o to, že takéto interiérové doplnky potrebujú opravu.

Oprava tienidla
Zdielať Zdielať

Čo by ste s takou lampou robili VY?  Otočili by ste prasklinu k stene a tvárili by ste sa, že tam nie je? Vyhodili by ste ju a kúpili novú? Alebo by ste v prvom obchode kúpili aspoň akú takú náhradu. Nové tienidlo síce krásne, ale ani tvarovo ani farebne by sa na pôvodné nepodobalo.

Tých možnosti až tak veľa nie je. My, vo Venandi vám ponúkame ešte jednu možnosť. Je ekologická, ekonomická a povedzme aj pomerne rýchla. Čo by ste povedali na to, že Vám tienidlo prerobíme. Strhneme zlomené, zničené materiály, ošetríme konštrukciu a spoločne vyberieme látku a fóliu, ktorú Vám následne aplikujeme na Vašu konštrukciu. V pomerne krátko čase budete mať doma novú lampu.

Opravíme vaše zničené lampy

Naše staré mamy a často aj mamy brali lampy ako súčasť interiérov, ktorá sa za žiadnu cenu nemenila.  Ani sa nedivím, lebo jednak to bola na danú dobu pomerne vysoká investícia, a buďme úprimní, ani to nemali ako vymeniť. Keď sa raz poškodilo tienidlo, lampa najčastejšie skončila niekde v sklade, alebo na povale a tam čakala, kým nebude tak stará, že ju v rámci veľkého upratovania niekto vyhodí. Čo bolo veľmi dôležité, lampa sa kupovala vždy ako celok ( lampa s tienidlom). Preto sa nikde nedali zohnať samostatné časti.

Až posledné roky evidujeme, že rôzne obchodné reťazce začali ponúkať aj samostatné lampové tienidlá. Máte si síce z čoho vybrať, ale nakoľko ide o fabrikovú veľkovýrobu prispôsobujú takéto tienidlá masovému predaju. V preklade- aby sa firme oplatilo vyrábať nejaký tip tienidiel musia byť čo najneutrálnejšie. Neutrálna farba, ideálne biela, maslová, šedá, priemerná veľkosť a čo najjednoduchší tvar ( valec, kužeľ). Ak by ste aj zažiadali nejakú spoločnosť o prerobenie zničeného tienidla určite nepochodíte. Neoplatí sa im prestaviť výrobu kvôli jednému kusu a koniec koncov nemajú na to ani dostatok personálu, nakoľko gro ich výroby je riadená počítačmi. S najväčšou pravdepodobnosťou vám odporúčajú zakúpiť si nové svietidlo/lampu.

Ale čo so starou lampou, ktorej ozaj nič nie je? Vyhodiť? Podľa mňa by to bola obrovská škoda. A keďže sa lampy a tienidlá ťažko recyklujú, na zberných dvoroch/skládkach by tak pribudol zbytočný odpad, ktorý tam ozaj nemusel byť. Úprimne takýto konzumný spôsob život mi nie je veľmi po chuti, preto Vám ponúkame možnosť spraviť zo starého tienidla, nové.

zátišie stolnej lampy v interiéry reštaurácie

Čo všetko sa na tienidle môže zničiť?

Každé tienidlo sa skladá z troch základných častí. Je to konštrukcia, ohňovzdorná fólia textília na povrchu. Samozrejme dizajnéri, ktorý sa sústredia na takéto interiérové doplnky, vedia vymyslieť rôzne varianty, ale my sa budeme v tom článku venovať úplnej klasike. Presne takej, akú si predstavíte pod pojmom- tienidlo na lampu. Myslíte si, že veď tam sa nemá čo zničiť? Mýlite sa. Každú z týchto troch základných častí je možné poškodiť.

Konštrukcia

Konštrukcie tienidiel sa zvárajú z tenkého guľatinového profilu. Spoj- zvar je síce pevný, ak však s tienidlo nezaobchádzate opatrne, môže sa stať, že to vnútorná časť konštrukcie, ktorá nesie krúžok pre objímku nevydrží a odpojí sa od obruče. V lepšom prípade sa nič nestane, tienidlo akurát nebude už v rovine. Obvykle však takto ulomená kovová tyčka roztrhne aj látku a zničí fóliu. V prvom prípade si môžete pomôcť na krátky čas aj podomácky (tavná pištoľ). Ideálne ale by bolo ulomenú tyčku privariť a to sa žiaľ nedá inak ako, že rozoberieme celé tienidlo. Vaše pôvodné tienidlo dokážeme zachrániť aj v druhom prípade. Tu náš zásah musí byť trochu väčší.

Malý náhľad na detailnú ručnú prácu z nášho ateliéru
Malý náhľad na detailnú ručnú prácu z nášho ateliéru

Ohňovzdorná fólia určená pre tienidlá

V skutočnosti je to veľmi odolná a pevná fólia, ktorú je problém aj odrezať. Preto je ťažké si predstaviť, že takéto masívne PVC sa rozsype na prach. Aby dokázali výrobcovia znížiť cenu svietidiel a aj lámp, používajú na výrobu tienidiel veľmi tenké fólie. Pri kúpe je to ozaj pekné, pevné symetrické tienidlo, stačí ale pár rokov v interiéri a fólia zmení farbu z bielej na žltú, a namiesto pevnej máte doma zrazu krehkú fóliu. Pokiaľ sa takého tienidla nedotknete a lampou nepohnete, nič sa nedeje. Ale stačí menšia nepozornosť pri upratovaní, alebo pri akejkoľvek manipulácií a na tienidle sa objavia prvé praskliny.

detailne foto starého tienidla s popraskanou vnútornou fóliou
Najčastejšie poškodenia vnútornej fólie: zmenená farba a praskliny.

Fólie degradujú nielen časom, ale najčastejšie vzniká poškodenie mechanicky. Veľa o tom vedia rodiny s deťmi, kde sa lampa ničí v zápale hry, alebo si na ňu sadne vnuk omylom a už sme na opravu mali aj tienidlo po bujarom žúre. Tých dôvodov môže byť ozaj mnoho. Je nepodstatné ( i keď často vtipné) akou formou sa dá fólia zničiť, čo ale podstatné je, takto sa nielen deformuje tvar tienidla, ale stráca svoju hlavnú funkciu- bezpečnosť. Prasknuté, „prachové“ tienidlo nie je ohňovzdorné.

Látka

Keď si zašpiníte tričko, alebo obrus na stole, jednoducho ho operiete. Ale látka, ktorá je na tienidle sa nijakým spôsobom oprať nedá. Za celý čas čo sa denno-denne venujeme tienidlám, som nenašla žiaden prostriedok chemický ani prírodný, ktorým by sa dali vyčistiť fľaky na tienidle bez toho, aby som vyrobila nové fľaky ( ak o niečom viete, budem vďačná za každý tip). Bohužiaľ, pokiaľ sa na tienidlo lampy niečo vyleje, alebo ju niekto zamaže špinavými rukami, fľakov sa zbavíte jedine tak, že vymeníte celú látku na tienidle. O tom ako vyberáme materiály sme už viac písali v našom staršom článku.

kôpka bavlnených látok rôznej farby
Na výrobu tienidlá vieme použiť akúkoľvek látku. To je najväčší rozdiel medzi našou výrobou na mieru a bežnými obchodmi.

Ako na opravu tienidla- postup

Prerobiť tienidlo môžete aj v prípade, že to staré nie je zničené. Jednoducho sa Vám už nehodí do interiéru. Rokmi sa náš vkus zvykne meniť a trendy v interiérovom dizajne sa tiež menia z roka na rok, preto je úplne normálne, že lampa ktorú máte doma už dlho, zrazu kazí celkový dojem interiéru. Môžete si jednoducho kúpiť novú lampu, alebo namiesto veľkej investície do nových svietidiel skúste začať s prerobením tých starých. Predpokladám, že nikto si nedá tú námahu, aby jednotlivé časti tienidla od seba oddelil a všetok odpad odseparoval. My Vám ponúkame riešenie, kde odstránime všetko zničené z Vášho tienidla, opravíme, čo je potrebné a zachováme maximum čo na vyhodenie nie je. Takto môžete mať doma staro-nové tienidlo, opravená lampa a aj dobrý pocit, že ste aspoň málom prispeli k udržaniu životného prostredia. Plytvanie nepodporujeme, preto si myslíme, že tienidlá by mali dostať aj druhú šancu. My vo Venandi Vám s tým veľmi radi pomôžem.

Ľudmila
Zdielať článokZdielať

Ďalšie články

Preskúmajte podobné témy